Bakterie w naszym ciele – niewidzialni sprzymierzeńcy zdrowia

W naszym organizmie mieszka niewyobrażalna liczba mikroorganizmów. Wbrew obiegowej opinii, bakterie nie są tylko źródłem chorób – wręcz przeciwnie, większość z nich to nasi sprzymierzeńcy. Jak wyjaśnia prof. Aleksandra Ziębińska-Buczyńska …

Powstanie Wielkopolskie

Powstanie Wielkopolskie z lat 1918–1919 to jedno z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych pełnym sukcesem. Wyróżniało się nie tylko wynikiem, ale także dojrzałością organizacyjną, chłodną oceną sytuacji politycznej i militarną …

„Dlaczego mężczyźni bagatelizują przepuklinę?” – analiza wywiadu z chirurgiem dr J. Pawełczykiem

Przepuklina pachwinowa, mimo że jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z którymi zgłaszają się pacjenci, wciąż bywa ignorowana przez wielu mężczyzn. O przyczynach tego zjawiska, metodach leczenia oraz zaleceniach dla pacjentów …

“My i oni – dlaczego neandertalczycy wyginęli, a homo sapiens przetrwali”? Wywiad z profesor Małgorzatą Kot

Profesor Małgorzata Kot z Katedry Archeologii Epoki Kamienia na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego specjalizuje się w badaniach nad okresem paleolitu i ewolucją człowieka. W rozmowie z Karoliną Głowacką poruszyła fascynujące …

ADHD u dorosłych – jak je zrozumieć i nad nim zapanować?

Informacje zawarte w tym artykule pochodzą z wywiadu przeprowadzonego z dr Kajetaną Foryciarz w ramach Podcastu Charyzmatycznego pt. „ADHD – supermoc czy przekleństwo?” oraz z artykułu „ADHD u dorosłych – …

Odkrycie z Holandii przywróci młodość naszym tętnicom? Film dr Marka Skoczylasa.

Czy możliwe jest odmłodzenie tętnic i ochrona przed chorobami sercowo-naczyniowymi za pomocą jednej witaminy? Dr Marek Skoczylas, powołując się na odkrycie holenderskich naukowców, podkreśla, że zaledwie jedna kropla witaminy K2 …

Czy polskie rolnictwo ma jeszcze przyszłość? Mercosur, Zielony Ład i upadek niezależności żywieniowej

Czy polskie rolnictwo ma jeszcze przyszłość w dobie globalizacji, surowych regulacji i nieuczciwej konkurencji? Na to pytanie próbował odpowiedzieć Cezary Wincenciak, rolnik i przedsiębiorca, w rozmowie na kanale Biznes Misja. …

“Czy onkolodzy nas oszukują?” Kontrowersje wokół skuteczności chemioterapii i alternatywnych metod leczenia nowotworów

Wywiad Edyty Paradowskiej z doktor nauk medycznych Beatą Wrodycką-Żytkowską – neurologiem z ponad 40-letnim stażem pracy – otwiera trudną, ale niezwykle ważną dyskusję na temat leczenia nowotworów. Czy pacjenci są …

Problemy rolnictwa w Polsce – streszczenie filmu Cezarego Wincenciaka

Film „A MÓWILI MI, ŻE OSZALAŁEM, BO TO NIEMOŻLIWE” autorstwa Cezarego Wincenciaka, twórcy kanału #Hektar Wiedzy, skupia się na wyzwaniach, przed którymi stoi współczesne rolnictwo. Autor przedstawia problematykę naturalnych nawozów, …

Bitwa o Normandię

Bitwa o Normandię

Bitwa o Normandię rozpoczęła się 6 czerwca 1944 roku, wydarzeniem znanym jako D-Day i była to jedna z najważniejszych kampanii II wojny światowej. Operacja Overlord, której celem była inwazja na …

Bitwa o Anglię

Bitwa o Anglię i polscy piloci na brytyjskim niebie

W 1940 roku Anglia stanęła przed jednym z najcięższych wyzwań wojennych, kiedy to hitlerowskie Niemcy przystąpiły do intensywnej kampanii powietrznej mającej na celu pokonanie brytyjskiego lotnictwa i otwarcie drogi do …

Bitwa pod Wiedniem

Bitwa pod Wiedniem

W XVII wieku imperium osmańskie, u szczytu swojej potęgi, stawiało sobie ambitne cele ekspansyjne. Władcy Turcji uważali się za następców Bizancjum, a nawet starożytnego Rzymu, przez co pragnęli zdobyć kontrolę …